Čo si so sebou priniesť?

Pokiaľ sa rozhodnete pracovať v niektorom rakúskom meste, musíte si so sebou vziať aj niekoľko dokumentov a osobných dokladov, ktoré budete neskôr nutne potrebovať. Konkrétne si so sebou pribaľte predovšetkým pas alebo OP, rodný list, správne vyplnený formulár registrácie pobytu (Meldezettel), ktorý si môžete stiahnuť aj z internetu. V prípade, ak sa chystáte do Rakúska na viac, ako tri mesiace nezabudnite na uzavretie zdravotného poistenia a samozrejme aj na peniaze pre neočakávané prípady.

Pracovné zmluvy –
pozor na podvodníkov

Žiaľ, aj práca v Rakúsku je zdrojom príjmu pre mnohých podvodníkov, ktorí sa snažia privyrobiť častokrát na ľudskej nevedomosti. Podvodné jednanie častokrát vedú aj mnohé pracovné agentúry, ktoré si vopred pýtajú poplatky v rôznej výške za sprostredkovanie práce. Z toho dôvodu sa snažte podobných firmám, čo najviac vyhýbať. Naopak mali by ste spoliehať predovšetkým na seriózne a overené pracovné agentúry, ktoré s prácou v Rakúsku pomáhajú aj mnoho ďalším Slovákom.
Vopred by ste vždy mali mať uzatvorené písomné pracovnú zmluvu, na ktorej je jasne uvedená adresa zamestnávateľa, platové podmienky, deň uzavretia pracovného pomeru, v prípade, že je pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu aj deň skončenia pracovného pomeru a miesto výkonu práce.

rady a tipy

Pripravte sa na
poplatky za zdravotnú starostlivosť

Pokiaľ riadne platíte mesačne odvody do zdravotnej poisťovne, môžete využiť väčšinu služieb každej štátnej rakúskej nemocnice zdarma. Každý väčší verejný úrad v meste má aspoň jedného lekára, ktorého môžete počas ordinačných hodín navštíviť aj vy. Väčšina nákladov spojená s touto návštevou je hradená rakúskym sociálnym systémom. Dodatočné poplatky, ktoré Vám však štát aj v prípade platenia odvodov do zdravotnej poisťovne súvisia predovšetkým s hospitalizáciou, ktorá je spoplatnená sumou 10 €/deň, liekmi (4,60 € za položku na recepte) a hradením poplatku za využívanie niektorých zdravotných prostriedkov a pomôcok.

 

Potrebujete prácu?

Platové podmienky neporovnateľné ako na Slovensku.
Pracovná doba a benefity. Pracovný trh s množstvom pracovných ponúk plných odborných ale aj neodborných profesií.

Rady tipy

Výhody a benefity práce v Rakúsku. Príjem a pracovné podmienky, lepšie ako v Slovenskej republike

Pracovné ponuky

práca rakúsko ponuky pracujme volne rakúsko